Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долината на розите и българската красота в Роке Саенс Пеня, Аржентина

Снимка: Colectividad Búlgara Jristo Botev

България се включи в традиционното Дефиле на ретро автомобили в Президенсия Роке Саенс Пеня, провинция Чако, в далечна Аржентина в първия ден на май, когато се отбелязва годишнината от създаването на селището. На дефилето се представят различните местни етнически общности с тяхната култура. 

Страната ни беше представена от местното българско културно дружество "Христо Ботев". То е създадено преди цели 71 години и обединява потомци на български преселници в южноамериканската страна от първата половина на ХХ век, а негов председател е Педро Маркофф. Всъщност, и самата идея за дефилето е предложена навремето именно от Педро Маркофф. Тъй като всяка година различните общности в Роке Саенс Пеня се представят с конкретна тема, този път нашите сънародници се спряха на "Долината на розите" като един от най-ярките символи на България. 


Българската платформа на дефилето беше украсена с огромен мускал за розово масло и рози, а българската общност беше представена от прекрасните Лус Мария Ценофф и малката Ема Петкофф – и двете със стилни облекла, декорирани с български фолклорни мотиви, рози и картата на България. Редом с тях дефилираха и други членове на общността, облечени с традиционни български костюми. 


„Костюмите ни са от вълна. Носим ги въпреки високите температури тук, които достигат до 55 °С, с много любов и уважение, за да популяризираме българската култура. За нас е чест да поддържаме корените си!“, отбелязаха от българското културно дружество „Христо Ботев“ в Роке Саенс Пеня за Радио България.

Снимки: Colectividad Búlgara Jristo Botev

По публикацията работи: Миглена Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25