Изложбата “България и мозайките“ показва нашето културно-историческо наследство в норвежкия град Ставангер, съобщиха от българското посолство в Осло, което е организатор на събитието.
“Изложбата представя историята на България чрез избрани примери от българското мозаечно наследство от последните две хилядолетия. Радвам се, че първото място, където тази експозиция се представя, е Норвегия”, заяви на тържественото събитие в църквата „Св. Петри“ българският посланик Десислава Иванова.
Експозицията съдържа двайсет и шест пана. Тя има два компонента – печатен и дигитален, и QR кодът на всяко пано води до специално разработен уеб сайт с подробности за мозайките.
Сред най-впечатляващите елементи от древни мозайки са “Горгона Медуза”, съхранявани в девненския музей, и откритите в Пловдив. Интерес предизвикват също средновековните мозайки от български църкви и съвременните от Съдебната палата, външното министерство, Националния исторически музей и други емблематични сгради.
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..