Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудо с лековита вода събира хиляди хора в планинската местност Дамбалъ над Момчилград

Снимка: Пресцентър

Хиляди хора ще се съберат днес край извора в планинската местност Дамбалъ над Момчилград. Всички те вярват в поверието, че през тази нощ извиращата от скалите вода става лековита и изцерява различни болести. Чудото се случва именно с настъпването на 6 май, когато християните празнуват Гергьовден, а мюсюлманите отбелязват пролетния празник Хъдърлез.

В полунощ родителите потопяват децата си във водата и всички пълнят съдове от изградената за целта чешма или от стичащите се струи по скалите.

Община Момчилград вече е подготвила района за предстоящото струпване на хора с помощта на служители от Държавното горско стопанство, полицията и противопожарната служба. В района на извора няма да се допускат хора в нетрезво състояние или употребили упойващи вещества.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С концерти ще отбележат един век от рождението на Марсел Селие

По повод стогодишнината от рождението на Марсел Селие са планирани серия от музикални събития в родната му Швейцария. На 30 октомври в Нюшател Александър Селие ще почете своя баща с концерт. На сцената ще се качат също гъдуларят Димитър Гугов, Йон..

публикувано на 29.10.25 в 09:45

След хладното утро през деня се очаква слънце

В сряда  минималните температури ще са от 1° до 6°, в София – 1°. Сутринта на места в равнинната част от страната ще има условия за намалена видимост. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен югозападен вятър. Максималните температури ще..

публикувано на 28.10.25 в 19:05

Швейцария подкрепя миграционните политики на България с над 21 млн. швейцарски франка

Финансова помощ на стойност 21 350 000 швейцарски франка предоставя Швейцария в подкрепа на политиките на България в областта на миграцията. "Като външна граница на ЕС имаме тежката отговорност от една страна да не допускаме навлизането на лица, които..

публикувано на 28.10.25 в 18:26