Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икони на светци воини в изложба на варненския Военноморски музей

Снимка: БТА

“Светци – воини и покровители на бойното поле” се нарича изложбата, с която Военноморският музей във Варна отбелязва Деня на храбростта и празник на българската армия.

Експозицията включва 33 икони с образите на най-почитаните у нас светци воини, изографисани с копие, меч или кръст в ръка.

Най-старата икона е от XVIII век и на нея е изобразен Св. Георги, каза директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева. Тя припомни, че светецът – патрон на българската армия, както и останалите светци воини в своето земно житие са били военнослужещи, а след канонизацията си се превръщат в небесни закрилници на нашите военни, както в битка, така и в мирно време. 

Публиката има възможност да разгледа избрани иконографски произведения от колекциите на Музея на Възраждането “Иларион Макариополски“ в Елена, на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и на Художествената галерия в Казанлък.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Светлана Янчева с международни награди за роля във филм на Невена Николова

Светлана Янчева е отличена като най-добра актриса на два фестивала в чужбина, за своето участие в късометражния филм "Луничавата" (Freckles), съобщават от екипа на продукцията. Международното признание идва от TMFF (The Monthly Film Festival) –..

публикувано на 18.06.25 в 16:50

Изложба в Русе представя творчеството на скулптора Михайло Парашчук в България

В Историческия музей в Русе се открива гостуващата изложба "Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България". Автор на проекта е украинската архитектка и художничка Юлия Красовска.  През последната година експозицията е гостувала в София ,..

публикувано на 18.06.25 в 08:15

Берлин припомня как преди 30 г. художникът Кристо опакова Райхстага

Преди 30 години внушителната сграда на Райхстага в Берлин беше облечена в сребриста тъкан при една от най-зрелищните акции на родения в България художник Христо Явашев – Кристо и неговата съпруга Жан-Клод. Сега светлинна инсталация възкресява това..

публикувано на 14.06.25 в 08:40