С диктовка по български език и калиграфска работилница започнаха честванията на 20-ата годишнина от основаването на Българското неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий" в Атина.
В петъчната вечер (10 май), в сградата на училището на ул. "Лиосион" № 117 се проведе диктовката по български език, която е в рамките на кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“ на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" – БАН. Малки и големи ученици упражниха своя правопис и провериха доколко добре се справят с граматиката.
В първия ден участниците в честванията на 20-ата годишнина на първото ни неделно училище в Атина се потопиха и в магията на модерната калиграфия заедно с доц. д-р Адриана Любенова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", като се запознаха с базови техники на изящното писане. Инициативата нямаше състезателен характер, а целта й беше практическа - да покаже технически умения за красиво изписване на кирилските букви, чрез което да се развие любовта към писането и езика ни.
На днешния 11 май, когато православната ни църква отдава почит на светите равноапостоли Кирил и Методий, събитията по случай 20 години от основаването на БНУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Атина продължават с научния форум "Пътят на светлината".
Форумът се провежда под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, с подкрепата на посолството ни в Атина. Съорганизатори са Кирило-Методиевският научен център при БАН, Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ към БАН, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Асоциацията на българските училища в чужбина. Медиен партньор е Българското национално радио чрез програмата за чужбина „Радио България“.
Още снимки можете да разгледата в галерията към публикация.
Фото: Весела Кърстева - БНРБългарското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..