В деня, в който православната църква почита светите равноапостоли Кирил и Методий, в Атина започна Международният научен форум „Пътят на светлината“. Откри го вицепрезидентът Илияна Йотова, под чийто патронаж е събитието, предава пратеникът на Радио България в гръцката столица Весела Кръстева.
„Това е светъл празник, защото цял ден ще говорим с вас за България. Ще говорим за история, ще говорим за цивилизация, за писменост, книжовност и култура – такава, каквато преди повече от 11 века е създадена и която се разпростряла своето влияние далеч извън пределите на тогавашна България – предели, които днес можем само да гледаме, да оценяваме и да се чудим как в онези години, как това влияние и тази култура са могли да достигнат такива големи мащаби“ – каза Илияна Йотова.
Вицепрезидентът подчерта и ролята на българските неделни училища зад граница за съхраняване на националната ни идентичност, и в частност – значението на БНУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Атина, което вече 20 години дава знания на български деца по език, култура, история, география, фолклор.
Илияна Йотова подчерта и значението на делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, благодарение на което днес над 300 милиона души по света пишат на кирилица.
„Кирило-Методиевото дело трябва да се знае, трябва да се изучава. За да се гордеят нашите деца с тази история и с тази култура – така както Паисий Хилендарски в своята „История славянобългарска“ казваше, че от всички народи от българите вси славяни първо са научили четмото и писмото“ – посочи вицепрезидентът.
Форумът в Атина се подкрепя от посолството ни в Гърция, а негови съорганизатори са Кирило-Методиевският научен център при БАН, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Асоциацията на българските училища в чужбина. Събитието е част от програмата по отбелязване на 20-годишнината на Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина. Медиен партньор е Българското национално радио чрез програмата си за чужбина „Радио България“.
Снимки: Весела Кръстева
В "България днес" на 29 септември слушайте: 00:28 - България във волейболна еуфория 08:25 - Актуално за българите по света 19:00 - Ценка Генова от Комодоро Ривадавия:"Не мога да живея в Аржентина без мисълта за България, трябва да се знае..
Във вторник минималните температури ще са от 5 до 10°, по морето и до 13°, в София – 6°. През деня ще преобладава слънчево време. Следобед над крайните североизточни райони облачността ще се увеличи и на места там ще превали дъжд. Вятърът ще е..
Министерството на туризма участва в най-значимото международно туристическо изложение в Япония - Tourism Expo Japan, което се проведе в периода 25-28 септември 2025 г. в изложбена зала Aichi Sky Expo в Нагоя, префектура Айчи, Япония. България беше..
Нарамили най-свидното и стиснали детска ръка, стотици хора всеки ден бягат от войни, диктаторски режими, глад в търсене на справедлив живот. Мнозина..
Пътуванията на българи в чужбина през август 2025 г. са 1,079 милиона или с 19,4% повече в сравнение с август 2024 г. Това показват данните на..
Министерството на туризма участва в най-значимото международно туристическо изложение в Япония - Tourism Expo Japan, което се проведе в периода 25-28..