С Томина неделя завършва Светлата седмица за православните християни. На този ден Църквата почита паметта на апостол Тома – един от дванайсетте Христови ученици, наричан Тома Неверни, тъй като се съмнявал във Възкресението.
Когато мълвата за изчезналото от пещерата тяло Господне се разнесла, единствен Тома не повярвал в чудото и поискал доказателства – да пипне раните на Исус от приковаването на кръста. Тогава възкръсналият Христос се явил на учениците си и се обърнал към невярващия Тома с думите: “Дай си пръста тук и виж ръцете Ми, дай си ръката и тури я в ребрата ми и не бъди невярващ, а вярващ!”
Апостол Тома е известен не само с евангелската история за своето неверие, но и като един от най-жертвоготовните Христови ученици.На 30 юли възпоменаваме светите апостоли от 70-те Христови пратеници: Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник, които се споменават в книгите на Новия Завет. Апостол Сила бил уважаван човек в първооснованата Йерусалимска църква . След..
На 29 юли възпоменаваме трима мъченици - свети свещеномъченик Висарион Смоленски, свети мъченик Калиник и света мъченица Серафима девица. Смоленският епископ Висарион през втората половина на ХVІІ век бил епископ на Среднородопската..
Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна . Светите апостоли от числото на 70-те: Прохор, Никанор,Тимон и Пармен са първите дякони на Христовата..
На 2 август светата Църква възпоменава Пренасяне мощите на св. архидякон Стефан – първия християнски мъченик и на свети свещеномъченик Стефан,..
В днешната неделя 3 август възпоменаваме преподобните Исаакий, Фавст и Далмат. А вечерта в православните храмове се отслужва Вечерня с Молебен..