Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наши дарители оборудваха компютърни зали в две албански училища с етнически българи 

Снимка: БГНЕС

Обединената гимназия в с. Шищавец и Средното училище в с. Борье, община Кукъс в Албания, в които се обучават етнически българи, се сдобиха с два компютърни кабинета благодарение на дарение, направено от Сдружение "Захари Стоянов". Учениците получиха общо 26 компютърни конфигурации, а най-малките сред тях бяха зарадвани с книжки за оцветяване с традиционни български носии. 

Зам.-кметът на община Кукъс Елгита Билали благодари за направената инвестиция от Сдружение "Захари Стоянов“, както и за ползотворното сътрудничество с българското посолство в Тирана. Тя изтъкна, че с помощта на неправителствената организация представителите на българското национално малцинство в района на Кукъска Гора вече разполагат с три оборудвани компютърни кабинета в селата Запод, Шищавец и Борье и над 400 деца получават достъп до модерния свят на технологиите. 

От своя страна, представителите на сдружението казаха, че възнамеряват да осигурят дарения и за други населени с български общности места в Албания. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Културна алтернатива Цариброд/Фейсбук

"Културна алтернатива" – платформа за изява на българите в Сърбия на майчин език

Да твориш и изразяваш себе си на майчин език е основната мисия на сдружението "Културна алтернатива Цариброд". А, че литературата, изкуството и културата могат да бъдат мост между културите, показва едноименното списание, което организацията издава в..

публикувано на 05.07.25 в 10:25

Само 10% от българите в чужбина смятат, че децата им трябва да знаят родния си език

Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, в което се преподава български език и култура, съобщи пред кореспондента на БНР Здравка Маслянкова основателят на българското училище “Асен и Илия Пейкови” в Рим..

публикувано на 03.07.25 в 17:18

Българчета споделяха традиции и учиха в американски гимназии по програмата YES

22-ма български ученици, които прекараха последната учебна година в гимназии из цяла Америка – от Тексас до Вермонт, се завърнаха в родината. Приключението им из САЩ бе организирано по програмата YES Bulgaria. През изминалите месеци те не..

публикувано на 02.07.25 в 13:40