Изложба, посветена на двестагодишнината от издаването на “Рибен буквар” на големия учен, просветен деец и дарител Петър Берон, ще бъде открита днес в галерията на открито пред столичния Народен театър “Иван Вазов”.
“Петър Берон заема мястото си на един от най-образованите българи за времето си, който пръв обръща поглед към новото европейско образование като залог за бързо и успешно развитие на зараждащото се новобългарско общество”, разказват организаторите от Централната библиотека на БАН и изтъкват, че неговата грижа за българската просвета се открива още в послесловието на смятания за първи новобългарски учебник.
Първото издание на “Буквар с различни поучения” от 1824 г., станал известен като “Рибен буквар”, както и последващите преди Освобождението, ще бъдат представени на четиринайсет табла.
Изложбата е част от инициативите, съпътстващи отбелязването на 155-ата годишнина от създаването на Българската академия на науките.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..