Емблематичният археолог и пътешественик проф. Бетани Хюз се отправя на вълнуващо пътешествие из България в новия епизод на "Съкровища с Бетани Хюз", който бе излъчен на празничния 24 май по канал Viasat History. Епизодът беше очакван с нетърпение от българската публика.
В предаването, заснето през миналата година, Бетани пътува из страната ни и посещава някои от най-знаковите места, свързани с хилядолетната ни история. Златното съкровище от Варна изумява с майсторската си изработка, а в Долината на тракийските царе британският историк се наслаждава на изключително живи стенописи в гробница на 2300 години. В Музея на Казанлък тя представя изумителни тракийски находки, а в Епископската базилика в Пловдив се удивлява на мозайки от IV-VI век. Специално внимание в епизода е отредено на античния Хераклея Синтика, където проф. Хюз открива следи от базилика и древно светилище на богинята Немезида.
В телевизионното пътешествие, британският историк ни отвежда от емблематичния Рилски манастир основан през X век и включен в списъка за културно наследство на ЮНЕСКО, до село Рибново в Родопите, където ставаме свидетели на уникалния обичай "лепене на гелината". В Странджа планина пък проф. Хюз представя нестинарството – ритуал, изпълнен с мистика и красота.
Британският историк и водещ завършва пътуването си пред паметника на Бузлуджа, представяйки го като комунистическа реликва и символ на сблъсъка на болката от припомнянето на миналото и опасността от забравянето на уроците му.
Вижте целия вълнуващ епизод на "Съкровища с Бетани Хюз", посветен на България тук:
Вижте още :
Снимки: x.com/bettanyhughes, Община Созопол
Съставил: Венета Николова
"Литературните маршрути" са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литература и история, с преплитане на малко известни факти за български писатели и поети. Идеята е по този начин да се даде нова гледна точка към живота в..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на ХХ век и постъпва в Софийската опера. Танцува и в трупата за модерен балет "Арабеск". През 1988 г...
Електронна образователна платформа, разработена от учени в Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките, улеснява навлизането на научния подход в средното образование. Информацията е безплатна и достъпна за всички..