Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българчета от Сарагоса разказаха във филм историята на родната ни азбука

Снимка: стопкадър

Как са се появили буквите, които са ни направили народ и са ни дали силата да устоим на историческите бури от Средновековието и османското иго до днес? Отговор на този въпрос потърсиха седмината ученици от пети клас на Българското неделно училище "Васил Левски" в испанския град Сарагоса. Заедно със своята преподавателка в школото – Ива Сахлийска, те създават кратък филм по темата, озаглавен "Историята на буквите".

"Това е малко филмче, в което разказваме историята на буквите. Обясняваме, че преди писмеността хората си предавали чрез думички и песни нещата, които са знаели, а по-късно, с натрупване на знанията се появява нуждата от писменост – обяснява Сахлийска пред Радио България. – После достигаме до идеята за създаването на глаголицата, кой е авторът на глаголицата, а след това как Княз Борис спасява българските букви. Опитала съм се да внеса един приказен елемент в историята. Филмът е 11-12 минути. После с моите ученици разказваме изказваме предположението, че може би Климент Охридски е преработил глаголицата и ѝ е дал името кирилица, като почит към своите учители Кирил и Методий."

Премиерата на филмчето на българчетата от Сарагоса се състоя в последния учебен ден на училището за тази година, когато със специално тържество децата отбелязаха и 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Вие, приятелите на Радио България, също имате възможност да си припомните историята на българската писменост, като изгледате видеофайла, изпратен ни специално от г-жа Ива Сахлийска:


Вижте още:

Видео: БНУ "В. Левски"- Сарагоса

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Барабанистът Иван Димов отваря дома си край Цюрих за артисти от България

"Животът на музиканта е много хубав, ако успяваш да го живееш както искаш и с музиката, която искаш, а не с тази, която пазарът ти налага" – вярва барабанистът Иван Димов. Музикалната му кариера е свързана с две емблематични български групи, създадени..

публикувано на 07.02.25 в 12:45
 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45

Е-книги разказват за наследството, езика и литературата на банатските българи

На 12 февруари от 19 ч. в Зала 3 на Пасторалния център към Католическа енория "Свети Йосиф" в София ще бъдат представени сборниците с доклади от последните две конференции "Банатските българи - културно наследство, език и литература". За това съобщи във..

публикувано на 05.02.25 в 15:42