Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лицата на балканския фолклор представят фотоизложба в Кърджали

Снимка: Арт галерия Кръг

На 3 юни от 18.00 ч. в Арт галерия "Кръг" в Кърджали ще бъде открита фотоизложбата "Етнопалитра – лицата на балканския фолклор" на журналиста и историк Георги Кулов. Експозицията е вдъхновена от многообразието на традиционни балкански носии на участниците в Международния фолклорен фестивал в Община Струмица (Република Северна Македония) и дообогатена с фотоси от фолклорни фестивали в Кърджали. 

"Носиите придават неимоверна красота на лицата на балканците. Те одухотворят идеята за добросъседство, а то тържествува по фолклорните събори, когато всички се чувстват като братя", казва Кулов. Той отбелязва, че често сравняват Балканите с шарена черга от етноси. ""Чергата" е наистина шарена, и в това ще се уверите, щом тръгнете по следата на балканските носии – от популярните в цяла България женски носии от бяла памучна риза и сукман, с типичните за всеки регион бродерии и орнаменти, през кенарените ризи с дантели и виненочервените забрадки с красиви нанизи от пендари, пиринските саи, женските прически с много плитки и шапката с метален тепелик, егейската, неврокопската, дебърската или прилепската македонска носия, турския костюм за къна и пр.", споделя Кулов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българска православна църква „Свети Георги Победоносец“ в Орландо

Сънародниците ни в Орландо отбелязват Петровден в българския православен храм "Свети Георги Победоносец"

В българската православна църква "Свети Георги Победоносец" в Орландо, САЩ, ще отбележат Деня на Светите първовърховни апостоли Петър и Павел на 29 юни с празнична Света литургия. Църквата ни, която е основана на 22 октомври 2009 г. се намира на адрес..

публикувано на 27.06.25 в 13:55

Нов пътеводител представя маршрутите за поклоннически туризъм в България

По време на първата национална конференция, посветена на поклонническия туризъм в България, с участието на министъра на туризма Мирослав Боршош и Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, представители на духовенството и туристическия сектор беше..

публикувано на 27.06.25 в 10:17

Храна и книги на Фермерски фестивал в София

Летен Фермерски фестивал с акцент не само върху чистата храна, но и върху родителството и книгите, ще се проведе при пилоните на НДК в центъра на София от 27 до 29 юни. "Ще съберем издатели с книги за хубавата храна, за възпитаването на доброто у децата и..

публикувано на 27.06.25 в 07:05