В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН).
Тя се посвещава на 20 години археологически проучвания на най-стария праисторически солодобивен и градски център Провадия-Солницата и на 155 години от създаването на Българската академия на науките, отбелязват от екипа на музея.
Според учените възникването на Солницата край град Провадия в древността е свързано с най-голямото и единствено находище на каменна сол в тази част на Балканския полуостров. През V хилядолетие пр. Хр. районът успява да се наложи като водещ икономически фактор на Стария континент. Провадийските солни "кюлчета", използвани като паричен еквивалент, достигат далечни земи, осигурявайки на местното население богатства и охолен живот.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..