В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН).
Тя се посвещава на 20 години археологически проучвания на най-стария праисторически солодобивен и градски център Провадия-Солницата и на 155 години от създаването на Българската академия на науките, отбелязват от екипа на музея.
Според учените възникването на Солницата край град Провадия в древността е свързано с най-голямото и единствено находище на каменна сол в тази част на Балканския полуостров. През V хилядолетие пр. Хр. районът успява да се наложи като водещ икономически фактор на Стария континент. Провадийските солни "кюлчета", използвани като паричен еквивалент, достигат далечни земи, осигурявайки на местното население богатства и охолен живот.
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..