Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Висока изборна активност и позитивизъм сред българите в Краков

4
Снимка: БТА

Две са и тази година откритите изборни секции в Полша – в посолството на България във Варшава и в Краков. По официални данни на българското Министерство на външните работи (МВнР), в Полша пребивават около 4000 български граждани. От седем години сред тях е и младата Кристияна Нанева, днес председател на секционната избирателна комисия в Краков.

Кристияна Нанева

"Изключително успешен изборен ден имаме тук" - каза тя специално за Радио България часове преди края на вота.

"Имаме много добра, стабилна гласоподаваемост, този път повече от всички предишни години. Оказва се, че има доста хора в момента, които са по работа или на почивка в Краков и идват да гласуват, което досега доста рядко се е случвало и това доста ме изненадва."

Около 65 наши сънародници са минали през урните в полския град до 14 часа българско време, което в предишни избори е бил крайният брой гласували, уточнява Нанева. За сравнение, през април 2023 година гласувалите българи са били 78.


"Мисля, че хората са обнадеждени, щом отделят от времето си дори, когато са на почивка да дойдат и да пуснат своя вот. Виждам голям позитивизъм във всички, които минаха до този момент", коментира тя.

Фактът, че днес избираме представители за Народно събрание и за Европейски парламент не прави изборния процес много по-различен, казва Кристияна. Изисква се малко повече разяснение относно двете бюлетини, но всички е в реда на нормалното. Имало е случай, при който гражданин е искал да гласува само за един вид избори - този за народни представители и е отказал да даде своя вот за ЕП. Все пак това са изключения и повечето наши съграждани са пускали по две бюлетини.


Снимки: БТА, личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимка: Българско училище

Училище “Кирил и Методий” в Париж отговаря на въпроса защо децата да учат български език в чужбина

Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г. българското училище “Кирил и Методий” в Париж. На нея са поканени всички родители, чиито деца имат..

публикувано на 20.11.24 в 15:05

Шведската журналистка Ребека Хибинет разказва в мемоарите си за любовта към България

В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..

публикувано на 19.11.24 в 17:06

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35