В турския град Бурса живеят много от българските изселници. Мелтун Кадъоглу е един от тях – преди 35 години напуска страната ни, където е завършил Музикалната академия в Пловдив. Бил е диригент на Симфонични оркестри в Адана и Бурса, но сега е пенсионер и ръководи хор от български изселници, наречен "Севги" (Обич).
Мелтун ни разказва, че е отишъл с цялото си семейство да упражни правото си на глас, както прави на всички български избори. Понякога си идва в България, за да гласува в родното Ардино, но сега е подал гласа си в секцията в Българското консулство в Бурса.
Споделя пред Радио България, че гласува с надежда да се оправи положението в страната ни и да се подобри животът на хората. Надява се гласът му да допринесе и за мира на континента – “хората да живеят като братя”.
“Гласувахме както винаги – всички права да се спазват в България и за мир в отношенията между всички страни и в Европа. Аз гласувах в консулството, имаше опашка. В училищата също има разкрити секции, в почтивсичкиквартали на града. Така че хората, като изселници от България и отговорни по отношение на гласуването подължават да гласуват- по-слабо в сутрешните часове, но следобед мисля, че повече ще отидат да гласуват. Надеждите са да се оправи животът на хората и в България турците и българите да може да живеем като братя, както живееха до 1984 година. След това имаше малко грешна политика, обаче от 90-те години насам, тази политика тръгна на хубаво – изселниците дружат с приятелитеси от България, запазват си къщите. Чакаме нататък нашите деца и внуци да продължат приятелството между двете страни” – казва Мелтун Кадъоглу пред колегата ни от турска редакция на Радио България Шевкие Чакър.
В Турция по традиция има най-много разкрити избирателни секции – 166, 41 от които в град Бурса.
Вижте още:
За ученици в 11 клас от гимназия в Ришон Лецион, Израел, беше проведен открит урок за съдбата на българските евреи през Втората световна война. Специален гост на събитието и лекцията на 15 декември, изнесена от Ира Шарфман и Сахар Шаули, на която..
Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл". В..
В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..