Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Иванова, Париж: Българите тук гласуват информирано и за народни представители, и за евродепутати

Снимка: БТА

Във Френската република са разкрити 15 изборни секции, като сънародниците ни в столицата Париж гласуват в три, разположени в българското посолство. В една от тях първоначалният списък на предварително записалите се да гласуват наброявал едва 10 души, но това не е от особено значение, защото всеки, който изяви желание може да упражни правото си на вот след като попълни декларация, че няма да гласува на друго място.

"Към 14 часа българско време, бяха гласували общо 1200 души, което е около 35-40% по-малко от гласувалите в същия час на парламентарните избори на 2 април 2023 година" – обясни за Радио България сънародничката ни Марина Иванова, която е член на една от секционните комисии.

По думите ѝ, почти всички, които са упражнили правото си на глас за български народни представители, са го сторили и за някого от номинираните за евродепутати.

По отношение на посланията на кандидатите за двата избора, Марина е категорична:

"Мисля, че хората, които искат, се интересуват и се информират, знаят посланията им, тъй като българите, които са дошли да гласуват за народни представители, гласуват и за някои от кандидатите за евродепутати. Това показва, че има сериозен интерес към темата и този тип вот."

Снимки: БТА, личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ина Сотирова за пътя си до Ямайка, миризливото манго и киното

Няма точна статистика за броя на българите, които живеят на остров Ямайка. Но като доказателство, че трудно може да намерим място по света, на което да няма поне един сънародник, наскоро се срещнах с режисьора Ина Сотирова, която от 10 години живее на..

публикувано на 03.08.25 в 09:25
Снимка: Facebook /Coro folkloristico bulgaro „Rose bianche“- Pescara, Italia

Хор "Бели рози" от Пескара омагьосва с красотата на българската народна песен

Български хор, съставен от самодейни народни певици, но в Италия, се завърна у нас за първото си участие пред родна публика. Повечето от хористките живеят в град Пескара, южна Италия, повече от десетилетие, а любовта към народната музика и автентичния..

публикувано на 02.08.25 в 09:10

Ключови въпроси за училищата ни в чужбина постави ръководството на АБУЧ в МОН

На работна среща между министъра на образованието Кирил Вълчев, експерти от Министерството на образованието и науката и новоизбраните членове на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) бяха поставени ключови въпроси..

публикувано на 01.08.25 в 17:00