Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи изборният ден в чужбина

Снимка: БТА

Изборният ден зад граница приключи в 6 часа българско време на 10 юни. Вотът е преминал на 5 континента без затруднения, съобщи Министерството на външнитеработи. Последни упражниха правото си на глас българите в Лос Анджелис.

Изборната активност остана слаба през целия ден и може да се каже, че в почти всичките 55 изборни секции броят на гласувалите е по-нисък от този на предишните избори, информира кореспондентът на БНР в Чикаго Елена Цанева. "Впечатленията са, че за САЩ предизбораната кампания беше много слаба или почти никаква. Много от хотрата не знаеха въобще, че ще има избори, а други не знаеха, кога точно са изборите.Времето също се оказа не подходящо, защото децата свършиха училище и много от семействата са  в България или някъде на почивка" - обяснява Цанева.

Българските граждани имаха възможност да гласуват в 769 секции в 60 държави.

Най-голям брой секции бяха разкрити в Европа. В 22:00 часа българско време приключи изборният ден в Обединеното кралство, където  се гласуваше в 118 секции, включително и на о-в  Ман.

В Германия е гласувано в 103 секции, в Испания в 64, в Гърция в 28 (включително и в курортни градчета на север и по островите), в Италия в 27, в Белгия в 16, в Австрия и Франция – по 15.  

В САЩ бяха разкрити 55 секции, в Канада – 16. Българите имаха възможност да гласуват от Западното крайбрежие на САЩ и Канада до Осака в Япония, Сингапур и Оукланд в Нова Зеландия, от Тромсьо на север в Норвегия, до Република Южна Африка.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Райна Манджукова, изп. директор на ИАБЧ

Учредяват Асоциацията на българските културни сдружения в чужбина

Учредително събрание на новосъздаващата се Асоциация на българските културни сдружения в чужбина ще бъде организирано на 29 юли 2025 г. от 14,00 ч. в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина на бул. "Княз Александър Дондуков", 2А в..

публикувано на 28.07.25 в 10:36
Новият председател на АБУЧ Зорница Гоган

АБУЧ избра нов председател след промени в устава си

Официалното откриване на конференцията на АБУЧ във Велико Търново поднесе новина, свързана с рокада на върха на организацията. Досегашният председател Петя Цанева предаде поста на новия – Зорница Гоган, директор на Българското неделно училище "Райна..

публикувано на 23.07.25 в 20:10

Училищата ни в чужбина с обща мисия - опазване на националната идентичност

Мотото на най-големия годишен форум на Асоциацията на българските училища зад граница (АБУЧ) "Учим, играейки. Играем, учейки!" задава и тона й – креативност и активно учене. В продължение на два дни представители на български просветни средища зад..

публикувано на 23.07.25 в 11:05