Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата пое дълг от още 200 млн. евро

Снимка: БГНЕС

Докато в България и Европа брояха бюлетините след парламентарните избор, Министерството на финансите продаде на 10 юни държавен дълг за 400 млн. лв. или почти 200 млн. евро. Обявено бе, че ще се емитират книжа за 200 млн. лв., но в крайна сметка бяха извадени за продажба двойно повече облигации.

Ценните книжа са с падеж след 6 години при лихва от 3,25%. Банките придобиха над 70% от облигациите, застрахователните дружества - 16,5% от ценните книжа, а пенсионните и гаранционните фондове закупиха 13%.  По-дребни инвеститори си поделиха 0,3 на сто. 


Допустимият таван за нов дълг в бюджет 2024 г. е за 11,7 млрд. лв., но ако се запази заложеният дефицит от 5,8 млрд. лв. поетият дълг трябва да е само  9,5 млрд. лв.
До края на юни централната банка ще продаде облигации за още 200 млн. лв. а до края на годината 1,75 млрд. лв.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За ясни цели и експертна оценка в ядрената енергетика настоя президентът

Развитието на ядрената енергетика в България изисква определяне на ясни цели и разчети, гаранции за безопасност, като водещи трябва да са участието и оценките на  експертите. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на..

публикувано на 02.09.25 в 16:01
Теменужка Петкова

Дефицитът в бюджета е 1,96% от прогнозния БВП

Министерството на финансите днес публикува окончателните данни за изпълнение на бюджета към края на месец юли 2025 г. Според тях приходите, помощите и даренията по консолидираната фискална програма са в размер на 46,3 млрд. лв., което е ръст с 5,5..

публикувано на 01.09.25 в 11:52

Пречките за предприемачите в България са несигурна среда и недостиг на работна ръка

Общият показател на бизнес климата в България през август остава приблизително на нивото си от предходния месец - от 20,6% на 20,2%, съобщи БГНЕС, като цитира данни на Националния статистически институт. Основните пречки за развитие са несигурната..

публикувано на 29.08.25 в 11:33