Триото Innerglow се нареди сред финалистите в тазгодишното 55-то издание на конкурса "Пролет" на БНР с песента си "Освободен". Идеята за нея възниква по-рано и давайки си сметка, че звучи свежо и танцувално, Тодор Ковачев, Петър Желев и Матей Христосков решават да я пуснат в началото на лятото. Това съвпада с конкурса "Пролет", като премиерата на песента на живо се случва на концерта, съпътстващ церемонията по връчване на наградите.
За разлика от обичайния процес по създаване на песни в Innerglow, този път музиката и текстът идват почти заедно и са били на български от самото начало. И макар че това е едва третата им песен на български език, нещата са се случили съвсем естествено. Тодор Ковачев - фронтменът на групата и автор на текста – споделя:
"Идеята започна от мен, но както винаги при нас се случва, нещата след това се комбинираха в една обща творческа енергия, в един творчески заряд. Някак дойде естествено покрай самата мелодия и може би покрай настроението ми тогава. Беше към края на миналото лято. Хубаво е, че всички в групата запазваме това настроение и сега, в момента, и все още чувстваме песента като нещо много ново и свежо за нас самите."
В "Освободен" към триото се присъединява и басистът на група Остава Боян Петков, с когото свирят на концертите си повече от година. За първи път в песен на Innerglow има саксофон – Марина Михайлова, която учи в Нидерландия, го записва при едно от завръщанията си у дома. Желанието на момчетата да включат саксофон датира отдавна, като продължават да експериментират с нови за тях инструменти.
Лятото на Тодор, Матей и Петър е посветено на фестивални участия, а есента ги очакват записи на нови песни, в които обещават и изненадваща колаборация.
Снимки: Innerglow
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..