Десето издание на Националния фестивал на лавандулата се провежда на 14 и 15 юни в чирпанското село Средно градище. Там са едни от най-старите лавандулови насаждения в страната, които съществуват повече от 80 години. Концепцията на празника е да придаде усещането за "градски шик" в пасторалната среда на Средногорието и по-специално в живописното село Средно градище, пояснява пред БТА Нина Гергинова, председателят на Сдружение "Национален фестивал на лавандулата"
Мотото на фестивала е "Здравословно и природосъобразно битуване на хората".
Двудневната програма започва с музикално-сценично изпълнение на Мариана Попова и Веселин Плачков и спектакъла "Виновни" на 14 юни. В съботния ден посетителите ще могат да разгледат базар на лавандулови и био продукти, сред които голямо разнообразие мед и етерични масла. "Пътека на здравето" през красиви лавандулови насаждения ще отведе гостите на фестивала в съседното село Изворово до био пчелин, в който ще може да се наблюдава демонстрация по изваждането на питите от кошера. Посещение в дестилерия за добив на масло от лавандула е част от атракциите, предвидени за гостите на селото.
Националният фестивал на лавандулата стартира през 2014 г. На него се събират на едно място производители, агро-специалисти, стопани и предприемачи. Традицята повелява във фестивалните изложения да присъстват бутикови производства – парфюмеристи, малки биоферми, дестилерии, пчелни стопанства, алтернативни практики, а също артисти, художници и приложници.
Снимки: БГНЕС (архив), Община Чирпан, lavenderforum.bg
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите..