Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новоизбраното 50-то народно събрание започва работа

Снимка: БГНЕС

За 19 юни президентът Румен Радев свика първото заседание на новоизбрания парламент на България. То ще бъде открито в 09.00 ч. от д-р Силви Кирилов, депутат от "Има такъв народ" (ИТН), който е най-възрастният народен представител в 50-ото Народно събрание, съобщи пресцентърът на парламента.



Според Конституцията, първото заседание на новоизбраните народни представители се открива от най-възрастния присъстващ депутат и всички избраници полагат клетва. Силви Кирилов е на 73 години и е избран за народен представител от Бургас. Той беше най-възрастният депутат и в 47-ото Народно събрание и тогава пак откри първото заседание на 3 декември 2021 г.

Най-младият народен представител в 50-ия парламент Георги Николаев Кръстев е на 24 г. Той е от ГЕРБ-СДС, избран е за депутат от Русе.

На учредителното първо заседание, след клетвата на депутатите, народните избраници трябва да изберат и председател и зам.-председатели на парламента. Наблюдаващите политическата ситуация у нас съзират силна символика в това дали и в каква конфигурация политическите сили ще успеят да изберат председател на Народното събрание. Начинът, по който този избор ще протече, може да даде знак за това дали парламентарните партии ще успеят да постигнат споразумение за съставяне на редовно правителство или политическата криза ще се задълбочи още повече с поредни предстрочни избори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Илияна Йотова и Жил Фукс

Илияна Йотова в Грас: Културата е най-ефикасната противоотрова срещу ширещите се конфликти

Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства на тържествен концерт във френския град Грас по случай 145-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Франция, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Концертът беше..

публикувано на 27.04.25 в 15:37
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова учреди партията “Непокорна България”

Бившият лидер на Българската социалистическа партия Корнелия Нинова учреди своя партия с името "Непокорна България". Целта е формацията да бъде алтернатива на управляващия модел. " Не можем да се примирим с управлението на мафията, прегрупирането на..

публикувано на 27.04.25 в 14:22
Антониу Коща

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща пристига в България

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща ще бъде на тридневно посещение в България от 27 до 29 април. Програмата му включва срещи с президента Румен Радев и с премиера Росен Желязков. Очаква се също гостът да посети предприятия в областта на..

публикувано на 27.04.25 в 07:30