Кореспондентката на Българската телеграфна агенция в Одеса Светлана Драгнева е тазгодишният носител на наградата за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина. Това стана ясно по време на 19-та Световна среща на българските медии, която се провежда в Украйна, предаде репортерът на БНР на събитието Ася Пенчева.
Наградата на Светлана Драгнева е осигурена от Националния дарителски фонд "13 века България" и й бе връчена от генералния директор на БТА Кирил Вълчев и председателката на Съвета за електронни медии Габриела Наплатанова.
Това е признание за труда й през тези години под бомбардировките, за които благодарение на нея всички в България разбират какво се случва в Одеса, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
"Завършила съм Благоевградския университет по 103-то постановление (от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина). Родена съм в българско бесарабско и никога не съм мислила, че ще мога да работя за българската кауза. А това сме всички ние, където и да сме по света", сподели Драгнева.
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..