Всяка година в съботата преди големия християнски празник Петдесетница Църквата отбелязва втората за годината Задушница, която народът е нарекъл Черешова задушница, защото винаги съвпада със сезона на черешите.
В календара на Българската православна църква Задушници се отслужват в съботите преди Великия пост, преди Петдесетница и преди Архангелов ден (8 ноември).
Във всеки православен храм в страната се извършва заупокойна литургия и обща панихида, по време на която свещениците четат имената на починалите сродници на присъстващите миряни.
Прието е на този ден хората да посещават гробовете на своите починали близки, за да ги почистят и украсят с цветя. После над пръстта преливат вода и червено вино за спомен на Христовата жертва за нас и запалват църковна свещ.
Прието е да се подава варено жито, хляб или пита, вино, череши и други храни на колкото може повече хора, които да поменат с "Бог да прости!" покойниците.
В дните на Задушница вярващите не се заемат с къщна работа и отправят молитвите и мислите си за душевно спасение на починалите.
Снимки: БГНЕС, БТА
На 29 март Църквата възпоменава двама мъченици, загинали за Христовата вяра – Марк Аретусийски и дякон Кирил. Свещеномъченик Марк, епископ Аретусийски , пострадал за вярата си в Христос при император Юлиан Отстъпник (361-363). По..
На 28 март Православната църква чества паметта на преподобни Иларион и Стефан, свещеномъчениците Георги, епископ Загорски и Петър, презвитер Мъгленски, както и свети мъченик Енравота-Боян, княз Български. Свети великомъченик Боян, княз..
Днес, 27 март, честваме света мъченица Матрона Солунска . Като момиче-сираче, Матрона била слугиня в къщата на един евреин в Солун. Жената на тоя евреин постоянно хулела Матрона заради нейната вяра и я принуждавала да се отрече от..
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски...
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на..