Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

4
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението с тях.

Тази година акцентът е поставен върху древния и красив занаят плъстене. Всеки ден посетителите ще имат възможност да се запознаят с различни майстори-плъстари, които ще демонстрират своите умения и ще обучават малки и големи. Те ще предлагат и своите ръчно изработени изделия.

В музея ще бъде открита и националната изложба "Българските плъсти – послание от древността", включваща плъстени килими от цялата българска територия, с участието на шест музейни институции. Експозицията разкрива богатството и разнообразието на традиционните плъстени изделия, както и тяхното значение в българската култура и история.


В Седмицата на занаятите партньор на РЕМ–Пловдив е Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа – София под егидата на ЮНЕСКО.


Снимки: Регионален етнографски музей – Пловдив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20
Снимка: Регионален етнографски музей - Пловдив

Регионалният етнографски музей в Пловдив помага за възраждането на древния занаят плъстене

Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..

публикувано на 13.07.24 в 10:25

Естер Вилемс – хореограф от Хага: Душата на българина е кодирана в танците

Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..

публикувано на 04.07.24 в 13:55