Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София е свикано второ издание на Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност"

Изследователи на българския език и история от над 10 държави ще представят доклади в София и Пловдив

Символите на кирилицата и глаголицата на стена във Варна
Снимка: БГНЕС

Над 30 учени от 12 държави участват в Международния форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност". Той започва в Националния дворец на културата в София на 27 юни по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и с подкрепата на Министерството на образованието и Националната научна програма "За развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина".
Вицепрезидентът Илияна Йотова организира Международен форум за кирилицата.

Доклади ще изнесат изследователи от Австрия, Босна, Гърция, Ирландия, Италия, Молдова, Полша, Словакия, Сърбия, Хърватска и Швеция.
С експозета ще се включат учени от академичните институти и университетски преподаватели от София, Пловдив, Велико Търново, Шумен и Благоевград.

Първият форум се състоя през 2022 г. под надслов "И ний сме дали нещо на света". Акцент този път ще е връзката между българския език, опазването му и националната идентичност.
"Голямата цел е да върнем позициите на българистиката в чужбина. До 1989 г. българистиката имаше верни и отдадени преводачи, изследователи, които създаваха високо интелигентни лобита на нашата култура и на България въобще“, каза пред БНР доц. д-р Елка Трайкова, научен координатор на Националната програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина.
Преди 30 години в чужбина е имало 242 лекторати по български език и култура. Там са изучавани история, фолклор – това, което е интересно на хората там. Сега те са едва 42, допълва Трайкова.
Доц. Елка Трайкова
"В момента над 260 души във водещи японски университети изучават български език. Най-важното за една страна е не само дипломацията, не само политиката. Много по-лесно е да създадем добър международен имидж, ако имаме приятели на страната в различни държави – учени, интелектуалци, които защитават позициите на България. И е добре е тези хора да идват у нас, да им показваме уважение на тяхното безкористно дело“, разказва ученият.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

“Български пощи” очакват детските писма до Дядо Коледа

Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат изпратени на "Български пощи" до 18 декември с надписан плик “За Дядо Коледа”, адрес на подателя и..

публикувано на 25.11.24 в 18:02
Снимка: Посолство на Република България в Япония

Японски ученици научиха как се приготвя шопска салата

Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с българските кулинарни традиции. “Посещението започна с готварски уъркшоп, в който се..

публикувано на 25.11.24 в 17:14

В девет софийски района забраняват употребата на твърди горива

От 2025 година в девет столични района ще бъде забранена употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с топло- и газопреносна мрежа, съобщи заместник кметът Надежда Бобчева при откриването на кръгла маса “Повече комфорт за по-чист..

публикувано на 25.11.24 в 15:39