Първата група от 37 български ученици заминава днес за Измир, за да се присъедини към Space Camp Тürkiye. През това лято общо 201 деца от България ще участват в космическия лагер, половината от които със стипендии.
Space Camp Turkiye e един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на НАСА. Интересът към него е голям и неслучайно българските ученици заемат второто място след домакините по брой спечелени медали в рамките на лагера.
“Най-мотивиращ за децата е фактът, че това, което виждат по филмите, изведнъж се появява пред очите им и те участват в него”, казва Александър Ангелов от маркетинг екипа на центъра. Той дава за пример осъществяването на мечтата за полет в Космоса: “Изведнъж на 12 години в Спейс кемпа можеш да се качиш в совалка и да я управляваш.” По този начин децата разбират, че ако наистина искат нещо, могат да го постигнат и това буквално променя мирогледа им на много ранна възраст, вярва Александър Ангелов.
Български деца ще се подготвят за астронавти в космическия център Space Camp в Измир
Друго предимство на космическия лагер е че учениците създават приятелства с връстници от различни части на планетата.
Интересът на децата към космонавтиката се увеличава, казва Диляна Георгиева от маркетинг екипа на центъра. “За тях става по-реално и достижимо, когато могат да видят, да пипнат, да усетят как би се чувствало тялото им при 1/6 гравитация, сякаш са на Луната. Няма дете, което да не е изкушено от Космоса и преживяването в космическия лагер прави тази мечта реалистична”, добавя тя.В "България днес" на 10 април слушайте: 01:05 Актуална информация от страната и българските общности зад граница 05:30 Прогноза за времето 10:55 Художничката и преводачка Дивна Шалич Лафчиева и..
В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат минус..
В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с Калинка Панчева, основател и директор на училище „Родна стряха“; Научна монография дава сведения..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с..