Българското дружество за защита на птиците съобщи за първото успешно размножаване на египетски лешояд в дивата природа у нас. Птицата се смята за най-застрашения вид на Балканския полуостров.
Женската птица на име Изи е излюпена и отгледана в Спасителния център за диви животни на “Зелени Балкани” през 2019 г., а година по-късно е освободена в Източните Родопи. Мъжкият лешояд Лъки пък е дива птица, още като малка маркирана с GPS предавател. Двамата са двойка от две години, но едва сега успяват да излюпят две малки, казват орнитолозите. По думите им, това е вторият подобен случай в Европа.
Програмата за подсилване на популацията на египетския лешояд у нас започва през 2018 г. До момента пет от освободените птици са достигнали полова зрялост и са сформирали двойки в дивата природа.Планинската спасителна служба на Българския червен кръст предупреждава, че атмосферните условия за туризъм в планините са лоши . Облачно и мъгливо е. Поради обилните снеговалежи през последните дни е в сила най-висока степен на лавинна..
Събранието на академиците и член-кореспондентите при Българската академия на науките (САЧК), което обединява всички членове от научни и творчески направления на Академията, прие Становище в подкрепа на Българската православна църква - Българска..
В една от най-интересните мултипланетни системи, откривани до момента, научен екип с българско участие показва наличието на три екзопланети, съобщи БНТ. Панетната система се намира на 1100 светлинни години от Земята, около звездата TOI-4504 в..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..