Единодушни сме, че бъдещето на Украйна е в НАТО и че въпросът не е дали ще се присъедини, а кога. Това заявява в интервю за в-к "Труд" посланикът на САЩ в България Кенет Мертен. Преди срещата на върха на Алианса във Вашингтон по повод 75 години от основаването на пакта изданието пита дипломата възможно ли е в България, която е гранична в зоната на войната в Украйна, да бъдат разположени допълнителни сили на НАТО?
"Разгръщането на военни сили се определя от стратегическата необходимост за това, нека няма съмнение, че НАТО твърдо се ангажира с опазването на сигурността на всички свои членове, включително България. Присъствието на допълнителни сили на стратегически локации е част от широкообхватните усилия на НАТО да поддържа ниво на готовност и възпиране на територията на целия Алианс – отговаря Мертен. – Руската окупация на Украйна не води до мир, а капитулацията пред Путин не води до сигурност. Ако Русия успее в Украйна, всички ние ще бъдем по-уязвими и ще живеем в по-опасен свят. Фокусът на НАТО е да даде възможност на Украйна да се защитава и да гарантира, че конфликтът няма да ескалира извън границите на Украйна. Генералният секретар на НАТО е категоричен, че няма планове за директна интервенция на войски на НАТО“, допълва посланикът.
Служебният външен министър Иван Кондов участва в редовното заседание на Съвет „Външни работи“ на ЕС в Брюксел, предава БТА. Това беше първото заседание под председателството на новия еврокомисар за външна политика и сигурност Кая Калас. Съветът прие..
Коалицията ГЕРБ-СДС започна преговори с останалите парламентарни формации за излъчването на редовен кабинет в рамките на 51-вото Народно събрание. Срещите се провеждат преди президентът Румен Радев да връчи първия проучвателен мандат на..
Служебният премиер Димитър Главчев потвърди позицията на България относно присъединяването на Република Северна Македония към ЕС. Темата беше обсъдена в телефонен разговор между Главчев и председателя на Европейския съвет Антониу Коща преди..