Според сръбската телевизия Н1, около 1000 души от Цариброд всеки ден минават граничния пункт "Градина – Калотина“ и отиват на работа в София. Но през туристическия сезон на границата се струпват километрични колони от коли и автобуси. Царибродчани, тръгнали на работа в България, попадат в задръстването и чакат по няколко часа в потока от турски гастарбайтери и туристи, идващи от Западна Европа.
Царибродчани нямат избор. За да стигнат навреме на работа, им се налага посред нощ да тръгнат с кола от сръбската страна, да минат границата пеша и от българска страна да ги поеме друга кола. На връщане процедрата е същата. Това е излишна загуба на сили, нерви и време. Страдат хората, страда и бизнесът. Освен в общината, полицията и публичния сектор, друга работа в Цариброд няма. Не работи нито една фабрика. София предлага достатъчно работа и за царибродчани, но ето че границата през летните месеци ги подлага на тежки изпитания, предава БГНЕС.
"Алтернативен граничен пункт няма. Само за сравнение, на сръбско-унгарската граница те са 14! Напразни остават дългогодишните обещания за откриване на пунктове при Петачинци. От сръбската страна казват, че за откриване на пункт Петачинци всичко било готово, чакали само отговор от българското правителство! Железопътната линия Цариброд – София също не работи повече от година. Тя решаваше проблема – хората сутрин отиваха на работа, вечер се връщаха. Някой реши да я съкрати и никой не можа да даде смислено обяснение защо", алармира председателят на българския Културно-информационен център в Босилеград Иван Николов.
Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..