Дванайсетокласници от Първа българска гимназия в Париж пуснаха документално филмче, в което разказват свои истории от годините, прекарани в българското школо. Филмът, озаглавен "Нашата история. Съботна глътка България" е създаден от едно момиче и пет момчета – абитуриенти на Първа българска гимназия във френската столица. Идеята е на преподавателката им Румяна Шибилева.
В края на филмаабитуриентите от Випуск 2024 отбелязват, че „макар да ни е тъжно днес, тези години, така бързо отминали, ще останат едни от най-светлите в нашето съзнание“.
Училището в Париж е част от асоциацията „Български език – език европейски“, учредена през 2006 г., съгласно френското законодателство, отнасящо се до дружествата с нестопанска цел. Здачата и на асоциацията, и на училището е да разпространявата българския език и българската култура във Франция.
През ноември 2006 г. е открито училище „Кирил и Методий“, през септември 2007 г. детската градина „Зайченцето бяло“, а през септември 2016 г. се обособява и „Първа българска гимназия в Париж“, за да отговори по най-адекватен начин на нуждите на учениците. По същата причина училището започва да прави опити за дистанционно обучение още през 2012 год., а през 2013 открива първите си изцяло онлайн паралелки. През октомври 2016 г. открива училище в гр. Тулуза, за да подкрепи усилията на местната българска общност за създаване на образователна структура. През септември 2020 год. открива клон в гр. Лил.
Снимка: Фейсбук страница на БУ "Кирил и Методий" - Париж
Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..
От Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина съобщиха във Фейсбук, че през 2025 година ще се проведе Четвърта среща на ръководителите на..