Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България отбелязва 187 години от рождението на Васил Левски

Паметникът на Васил Левски в Карлово
Снимка: БТА

Себеотрицание, честност, борбеност и вяра в правото на национална свобода и достоен живот. Всичко това олицетворява един от най-обичаните български национални герои – Васил Левски. На 18 юли тази година България ще отбележи 187 години от неговото рождение, а по традиция честванията вече започнаха на 11 юли от паметника на Апостола на свободата в Плевен с официалното откриване на Националния поход "По стъпките на Апостола". За 30-ти път 250 участници от различни градове на страната, българи, които живеят в САЩ и Англия, и дори чужденци от Великобритания, Сърбия и Австрия се включиха в предизвикателството да прекосят билото на Централния дял на Стара планина, разделени в осем лъча от 17 до 77 души в група.


Идеята на похода се ражда през 1994 година, когато плевенският учител по история Васил Копчев тръгва от Троянския манастир и обикаля местата до Сопот и Карлово, свързани с дейността на Апостола. В следващите години историческият маршрут привлича и други. Днес той е събитие не само за увлечените родолюбци, но и за почитателите на българската природа. "Работим предимно с ученици от плевенски училища", каза преди време за Радио България д-р Галина Цветкова, която от няколко години е ръководител на националния поход. В юбилейното му издание учениците са 68 на възраст от 7 до 18 години. Най-възрастният участник е 79-годишният наследник на Васил Левски – Васил Чардаклиев, а най-малката участничка – внучката на д-р Цветкова, която е само на две години и половина.

За първи път инициативата има и свое специално извезано двулицево знаме, подобно на революционните комитети на Апостола. То е направено благодарение на три семейства от Карлово, Варна и Пловдив, осигурили средства и изработили модела. Преди дни беше представена и специално създадена по случая песен – "Небе в очите ти", която е подарък за организаторите от диригента и композитор Георги Милтиядов. Текстът е на Десислава Софранова, а самата песен е изпълнена от квартет "Белканто" и беше представена за първи път на 11 юли в Плевен.   

По традиция походът завършва в родния град на Левски Карлово на 18 юли, където всички участници ще бъдат посрещнати тържествено на площад "Васил Левски" в града и ще участват в събитията, посветени на 187-ата годишнина от рождението на великия българин, под патронажа на президента на България Румен Радев. 18 юли е и официалният празник на града, а Националният музей "Васил Левски" – Карлово е една от основните институции, ангажирана с проявите.

Дора Чаушева
"Ще има доста богата програма, започваща още десетина дни преди самата дата, и музеят ще бъде домакин на някои от събитията – каза за Радио България Дора Чаушева, директор на Национален музей "Васил Левски" – Карлово. Като в самия ден, 18 юли, ще се организира "Литературен салон", ще бъде представена изложбата "Свидетели на живот – легенда" от материали на музея, които представят места, свързани с Васил Левски в града, някои от които и днес гостите на Карлово могат да видят, и такива, които за съжаление вече са изчезнали, описани в изследването на бившия директор на местния историческия музей д-р Стоян Кичев. Наши традиционни гости ще бъдат участниците в Националния поход "По стъпките на Левски", ще бъдат връчени и традиционните награди на карловския комитет "Васил Левски" и на фондация "Васил Левски". А нашият музей ще гостува извън Карлово на Литературно-художествения музей "Чудомир" в град Казанлък с изложбата "Места на памет (1873-1933) – Измерения на героичния образ на Левски" на Института за исторически изследвания и централната библиотека при БАН, която ще остане в града на розите до края на месец юли. 


Също така там ще представим и поредицата сборници "Нови документи и изследвания. Васил Левски", която Националният музей "Васил Левски" – Карлово прави в продължение вече на четири години. И се надяваме, че в тези дни през лятото ще има много гости в Карлово, целенасочено тръгнали за събитията или пък случайно минаващи по своите туристически, набелязани пътеки тук, през Розовата долина." 

Официалната програма на 18 юли в Карлово ще завърши с изнасяне на знамето на Карловския революционен комитет и тържествена митинг-заря на централния площад.

Васил Копчев
А създателят на Националния поход "По стъпките на Апостола" Васил Копчев и тази година беше категоричен, че "като никой друг Левски обладава най-добрите качества на българското племе. В него трепти реформаторският замах на Борис I, историческата решителност на Симеон Велики, себеотрицанието на богомилите, дръзновението на Ивайло, екзалтацията на Паисий, гордостта на Раковски. Поклон, Апостоле!".

Снимки: БТА, Facebook/muzeilevski




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Депутатите отново избират председател на Народното събрание

След поредния неуспешен опит за избор на председател на Народното събрание народните представители ще продължат да заседават от 10ч. на 22 ноември. На последното гласуване в сряда, 20 ноември, събралите най-много подкрепа бяха кандидатурите на Рая..

публикувано на 22.11.24 в 07:10

Представители на православния свят пристигат в България за 100-годишнината на катедралата "Св. Александър Невски"

В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..

публикувано на 22.11.24 в 06:35

България днес - 21 ноември 2024 г.

В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...

публикувано на 21.11.24 в 19:00