Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Снимка: РИМ Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е установен случайно  през 2021 г. при работите за рекултивация на депо за битови отпадъци в града. Разкрити са близо 70 археологически структури. Сред тях са жилища, огнища и ями, отнасящи се към ХIII век. Регистрирани са и 15 гроба, показващи известно отклонение от християнския погребален обред. Според археолога проф. Хитко Вачев, научен консултант на археологическия екип, става въпрос за куманско селище. "Куманите са съюзник на всички български царе. Няколко кумански принцеси са български царици. Имаме богати извори в това отношение, но досега не сме имали материалните следи къде са били куманите", обясни той. Сред интересните находки са няколко култови ями с положени вътре конски черепи, както и такава с цял конски скелет, монети от първата половина на XIII век, костни предмети, медни гривни, голяма пещ. В почистването на най-новите находки се включиха деца-доброволци и техните родители.
Екипът археолози се надява да може да се включи в проект, по който да се извърши цялостно изследване на обекта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите..

публикувано на 27.08.24 в 18:48
Паметникът на свободата

Честваме 90 г. от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка

На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..

публикувано на 26.08.24 в 06:00

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45