Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София се открива годишната конференция на АБУЧ

Форумът се провежда от 22 до 24 юли в София и Благоевград

Снимка: АБУЧ

Близо 60 представители на български училища зад граница, университетски преподаватели и експерти в областта на образованието ще вземат участие в годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), която се открива в София на 22 юли и продължава в Благоевград до 24 юли.

Водосвет за здраве ще отслужи в началото на срещата Негово Преосвещенство епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод.  

В първия ден от форума, който през 2024 г. преминава под мотото „Образованието като грижа и ценност“, асоциацията отчита дейността си и връчва годишните си отличия на най-активните и креативни български образователни институции и преподаватели в чужбина. 

Очаква се приветствия към участниците да отправят вицепрезидентът Илияна Йотова и министърът на образованието проф. Галин Цоков. Ще бъдат представени дейностите на Министерството на образованието и науката, насочени към българските училища зад граница, а също – реализираните проекти по Националната програма "Неразказаните истории на българите". Предвидено е и представяне на адаптираната версия на романа "Под игото" за българчета зад граница на актьора Руси Чанев.

В края на първия ден делегатите в годишната конференция ще проведат и Общо събрание.

Годишна конференция на АБУЧ - 2023

През следващите дни от проявата, в базата на ЮЗУ "Неофит Рилски" в благоевградския кв. Бачиново, участниците ще се включат в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в два тематични кръга - "Литературният текст в началния етап: предизвикателства в разбирането" и "Говоря, чета на глас, разбирам: фонетични и интонационни упражнения в услуга на проговарянето/говоренето на български език".

Асоциацията на българските училища в чужбина има повече от 250 членове, развиващи просветна дейност в Европа, Азия, Северна Америка, Южна Америка, Африка, Австралия. Организацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България, популяризира българския език и култура, изпълнява и важната роля да отстоява правата на училищата пред българската държава, както и да спомага за изработването на специализирани програми и методики за обучение по български език в чужбина и да инициира законодателни промени.

Снимки: МОН и АБУЧ

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вече 3 години INSAIT позиционира България на технологичната карта на света

От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и продължава да позиционира България на световната технологична карта. Няколко значими проекта бележат този..

публикувано на 11.04.25 в 11:39

Законови промени ускоряват въвеждането на цифрови технологии в малки населени места

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, предава..

публикувано на 11.04.25 в 10:56

Над 65 премиерни модела мотоциклети на Moto Expo 2025 в София

Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от днес до 14 април в Арена 8888 София. Публикта ще види между 700 и 800 машини, от които над 65..

публикувано на 11.04.25 в 08:15