Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаела Аройо с фотопроект "Сънувам на български" за българите в Бесарабия

Снимка: Facebook /Gallery Synthesis

Изложбата "Сънувам на български" на младата документална фотографка Михаела Аройо ще бъде открита на 30 юли от 19.00 ч. в софийската галерия "Фотосинтезис". Това е първото цялостно представяне на нейния дългосрочен фотографски проект, посветен на бесарабските българи в Молдова и Украйна, който през 2023 г. е финалист за наградата на Magnum Foundation Inge Morath. Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. 

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът "Бесарабският фронт" на писателя и журналист Димитър Кенаров. 

Михаела Аройо е документална фотографка, родена през 1993 г. във Варна, която работи над теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда.

Изложбата може да бъде видяна до 24 септември 2024 г. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език в Париж

"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..

публикувано на 21.02.25 в 06:15

Заради зимната обстановка не се препоръчват пътувания до Истанбул

Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна необходимост, до нормализиране на метеорологичната обстановка.  На страницата си Ситуационният..

публикувано на 20.02.25 в 12:51

Мартениците - безспорен хит в български магазин в Брюксел

Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му получава договор за постоянна работа в Европейските институции и това преобръща живота на цялото..

публикувано на 20.02.25 в 10:10