Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската дипломация чества 145 години от своето основаване

Снимка: МВнР

В резиденция "Бояна" служебният премиер външен министър Димитър Главчев приветства дипломатическите служители на прием за Деня на българската дипломатическа служба – 19 юли и 145-годишнината от основаването на службата.

"Дипломатическата служба със своята мрежа от над 100 задгранични представителства и постоянни мисии пред международни организации, повече от 90 почетни консули по света, с достойнство отстоява интересите и авторитета на България", каза Главчев.

Приоритет за добра външна политика е осигуряването на стабилна и устойчива изпълнителна власт. Трябва да продължат да бъдат отстоявани националните интереси, съчетани с европейските и евроатлантическите ценности, както и да бъдат защитавани правата и интересите на нашите сънародници, заяви премиерът.

Като първостепенни задачи на българската дипломация президентът Румен Радев открои "укрепването на авторитета, ролята и гласа на България в съюзите, в които членува, защитата на правата и интересите на българските общности зад граница, отстояването на търговските и икономически интереси. Очаквам българската дипломация да участва активно във всички международни формати, които имат за цел незабавно прекратяване на огъня и установяване на справедлив мир и връщане на международните отношения върху основата на международното право", заяви още Радев по повод руската агресия в Украйна. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Преди празничните дни слънце ще замени хладното утро

В петък  минималните температури ще са от 6 до 14°, в котловините и високите полета – с около 2° по-ниски, по Черноморието до 14-16°, в София – 7°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Максималните температури..

публикувано на 18.09.25 в 18:30

САЩ и България обединяват усилия за спиране на трафика на фентанил

Агенцията за борба с наркотиците на САЩ в сътрудничество с вътрешното министерство проведе двудневно обучение у нас, за да подобри способността на страната ни да засича и неутрализира трафика на фентанил и други синтетични опиоиди, съобщи БГНЕС...

публикувано на 18.09.25 в 13:50

Часът на Радио България - Брой 64

В брой 64 на предаването слушайте: В българското училище "Аз Буки Веди" в Кьолн вече 19 години възпитават в народознание деца на наши емигранти – интервю с директора на училището Росица Байрактарски Филм разказва историята на българския..

публикувано на 18.09.25 в 12:00