Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският отбор се представи достойно на Международна олимпиада по математика

Снимка: СООПН

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 5 медала с участието си в най-престижното състезание по математика в света за 2024 г. На 65-ата Международна олимпиада по математика българският национален отбор спечели 3 сребърни и 2 бронзови медала и почетна грамота, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. 

Олимпиадата се състоя от 11 до 22 юли във Великобритания и събра 609 ученици от 108 държави. Сребърните медали завоюваха Марин Христов; Ангел Христов и Биляна Димитрова, която постигна четвърти резултат в света сред участващите 81 момичета. Бронзовите отличия са за Веселин Маркович и Борис Гачевски, а Виктор Костадинов заслужи почетна грамота, като много малко го делеше от получаване на медал. Техни ръководители са проф. Станислав Харизанов от Института по информационни и комуникационни технологии и Института по математика и информатика на БАН, гл. ас. Стоян Боев, а наблюдател е Драгомир Грозев.

В отборното класиране България зае достойното 27-о място в света и 11-о в Европа със 126 точки, отстъпвайки от 25-ото място през 2023 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проектът на Столичната община за поскъпване на зоните за почасово паркиране предизвика остри реакции

Кметът Васил Терзиев, заедно с председателя на СОС Цветомир Петров, а също и общински съветници от ПП-ДБ предлагат драстично поскъпване на паркирането в центъра на София с мотива, че предложенията са резултат от анкета сред 22 230 души..

публикувано на 25.09.25 в 12:01

Часът на Радио България - брой 65

Брой 65 на предаването е посветен на българите в Молдова. Ще чуете: България е там, където се говори и мисли на български – репортаж от награждаването на лауреатите в Конкурса за есе на БНР сред младежи от Украйна и Молдова За..

публикувано на 25.09.25 в 12:00

Все още няма решение за ваксиниране на овцете срещу шарка

От началото на годината са регистрирани 168 огнища на шарка по овцете, като най-много са тези в област Пловдив. Стара Загора, Хасково, Пазарджик, Сливен, Бургас и Кърджали също са засегнати, но там има доста по-малко огнища. Пред..

публикувано на 25.09.25 в 11:18