Скрити от погледа на масовия турист, дунавските села са магнит за ценителите на природата в търсене на уединение и автентични преживявания. Тези пътешественици избират малки крайбрежни села като Сребърна, Гиген, Ветрен, Ново село и други, където животът тече със забавен ритъм. Разходка с лодка по Дунав, риболов, колоездене, посещение на стари крепости са само част от местните атракции.
Ако отседнете в тукашна къща за гости, няма да съжалявате! Тенденцията е да се реставрират стари селски къщи, така че да отговарят на съвременните стандарти в бранша, но без да губят нищо от своята автентичност.
В Село Сребърна например попадаме на хотелче, подредено като истински етнографски музей на добруджанския бит. Собственичката Виолета Жекова признава, че от години обикаля рушащи се сгради в района, които отдавна са изоставени от стопаните им, и събира захвърлените мебели, черги и предмети. После ги реставрира и с тях обзавежда къщата си за гости.
"От тези къщи вземам изоставената посуда, легла, ракли…. Ето, тук виждате първото радио "Дружба", в другата стая е първият български телевизор "Опера". Оттам вземам и снимки, които окачвам на стената. Защото това са хората, които някога са живеели в тези къщи и ми се иска духът им да бъде там, където са били техните вещи. И винаги ми става хубаво, когато гостите кажат, че усещат как всичко това съм го правила с любов. Старая се градинката ми да бъде подредена и уютна. Защото когато дойдат на село, искам хората да слушат петела и кокошките в двора, както и синигерите, които в момента имат любовен период. Нека се радват на прелитащите щъркели и пеликани, а вечер да заспиват с песента на щурците. Наоколо има какво да правят. До селото се намира езерото Сребърна – дом на голяма колония къдроглави пеликани. В радиус от 40-50 км има различни забележителности, които туристите могат да посетят в рамките на 3 дена" – разказва Виолета Жекова.
Заради влажните зони и невероятното птиче богатство в крайдунавските села често отсядат чуждестранни орнитолози и фотографи.
По нашето крайбрежие минава популярният веломаршрут "Дунав Ултра". Величко Христов, собственик на старинна къща за гости в село Гиген твърди, че при него се отбиват колоездачи от цяла Европа. Първото нещо, което им прави впечатление е автентичната "тутраканка" – типична стара дунавска лодка, с която Величко е украсил двора си.
Домакинът с готовност ни показва своята етнографска сбирка, подредена в съседна постройка.
"С годините не съм изхвърлил нищо старинно – казва Величко Христов. – Това е рогозка от царевична шума, тъкана е на стан като този тук. Ето я и хурката с вретеното. В Гиген имаше цех за папурени изделия, като тази чантичка. Папурът се береше край Дунав. А това са народни носии, те са женски, от този край са. Ето, това се казва вълник. Покривал е задните части, като се завързва с връзки. Облича се риза, поставя се вълникът, полите, а отпред се слагат тези престилки със сърма, с пендари и пр."
Къщата на Величко е изцяло обзаведена със старинни мебели и мирише на дърво, а съпругата му ни гощава с вкусни дунавски специалитети. В околностите на село Гиген са разпилени руините на емблематичния римски град Улпия Ескус. Попадаме и на красив природен феномен – устието на река Искър, която се влива в тихия бял Дунав край селото.
Снимки: Венета Николова
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..