Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

"Екологии на прехода" или как се грижим за материалното и нематериалното си наследство

Творци от Перу, Словакия, Оман и Египет изследват местата за разруха у нас

Снимка: swimmingpoolprojects.org
Изложба насочва вниманието към местата на разруха в България чрез скулптура, инсталация, звук и филм. Експозицията, озаглавена "Екологии на прехода" ще бъде открита на 1 август в столичното пространство Swimming pool, съобщават организаторите.

"Екологии на прехода" представя грижижата от разстояние за материалното и нематериално наследство, което е в постоянна промяна – от историческото название, наречено „прехода“  към процес на преминавания през различни материални състояния, исторически времена и географски места. За целта Кураторският колектив Off-Site кани артистите Николас Кисич Агире  ( Перу), Катарина Бюрин (Словакия/САЩ), Сам Гантус (Оман/ Швейцария), Елица Коева и Манар Мурси (Египет/ Канада) да изградят връзка с конкретни места в България, като заедно с местни жители събират и изпращат материални задания, поверявайки ги на грижите на артистите за периода на тяхното изследване, продължило четири години. Материалните задания са съставени от преносими фрагменти, като тухла от турска баня, растителни проби от изоставена обсерватория от времето на комунизма и пр.. В тези фрагменти речните и почвените терени на крайбрежието, растителният живот, минералната материалност и животинска миграция се преплитат с житейския опит и устната история на хората, отбелязват организаторите. 

Бивайки едновременно отпадък и организъм, подвижните фрагменти, изпратени до артистите, водят към едно по-обхватно разбиране на експерименталната практика на опазване и отношението ѝ към колективната грижа, разказват от екипа.

Изложбата е част от поредица инициативи, ръководени от Off-site – изследователски колектив, съоснован през 2020 г. от Борислав Ангелов, Полин Шонгов и Мая Шопова. С „Екологии на прехода“ те въвеждат алтернативни подходи към архива през призмата на екологичните хуманитарни науки и критичните изследвания на наследството и медиите.
Проектът е реализиран с подкрепата на Национален фонд "Култура".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първият електронен алманах на българската илюстрация събира 100 автори в 1000 страници

Първият дигитален алманах, който събира историята на цяло поколение български творци, беше официално представен по време на Международния панаир на книгата във Франкфурт, а вече е достъпен и за свободно сваляне. В 1000 страници и чрез изкуството на..

публикувано на 29.11.25 в 08:10

"Източна светлина"... българо-американски артист с двудневна изложба в София

Двудневна самостоятелна изложба на българо-американския артист Riv Bulgari, който е прекарал по-голямата част от живота си в Бруклин, ще бъде открита на 27 ноември 2025.  Изявите на Riv Bulgari са в техниките на живописта, скулптурата, графиката,..

публикувано на 27.11.25 в 07:40

В София представят изложбата "Букурещка трилогия" на Антон Роланд Лауб

Гьоте-институт и Френският институт ще представят в София изложбата "Букурещка трилогия" на Антон Роланд Лауб с куратор Соня Вос. Експозицията в Галерия Синтезис може да бъде видяна от 4 декември до 9 февруари. Тя обединява три проекта на родения в Букурещ..

публикувано на 21.11.25 в 16:26