В софийския музей "Земята и хората" днес отбелязват Деня на милосърдието, учреден, за да ни напомня за жертвите на ядрените бомбардировки, тероризма и войните. По традиция в този ден в зала "Гигантски кристали" се експонира "Камък от Хирошима".
Това е гранитен къс от уличната настилка в гр. Хирошима, която се е намирала в 200 м от епицентъра на ядрения взрив на 6 август 1945 г., т.е. в зоната на най-силно поражение, в която само камъните оцеляват. По-късно част от тези късове са демонтирани и върху всеки един е изработен барелеф на японската богиня на милосърдието Каннон. През 1991 г. по инициатива на международната асоциация "Камък за мир" и с подкрепата на жители на гр. Хирошима тези каменни късове са изпратени до политическите лидери на 188 страни в света, като символ на надеждата за мир за цялото човечество.
Българският "Камък от Хирошима" е предаден в музея "Земята и хората" през 1997 г. с ангажимента всяка година "Денят на милосърдието" да бъде отбелязван по подходящ начин.
От 11:00 ч. в музея по повод годишнината ще се състои концерт с участието на японската флейтистка Кейко Танака и българската пианистка Мануела Манолова.
Вижте също:
На 16 август честваме Пренасянето на неръкотворния образ на Иисус Христос върху кърпа за лице, който образ Той изпратил на молещия Го за изцерение цар Авгар, управлявал народите отвъд река Ефрат. Това пренасяне станало през 944 г. от Едеса в..
Дълга и интересна е историята на най-голямата възрожденска църква в България – "Успение Богородично" в гр. Пазарджик. Предполага се, че първата църква там е изградена през XVII век. Разрушавана е няколко пъти, а през 1834 г. голям пожар поглъща..
Днес празнуваме големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица. След Възкресение Христово, като поживяла десетина години в Йерусалим под грижите на свети апостол Йоан Богослов, Архангел Гавриил съобщил на Пресвета Богородица..
Дълга и интересна е историята на най-голямата възрожденска църква в България – "Успение Богородично" в гр. Пазарджик. Предполага се, че първата..
На 16 август честваме Пренасянето на неръкотворния образ на Иисус Христос върху кърпа за лице, който образ Той изпратил на молещия Го за изцерение цар..
Днес празнуваме големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица. След Възкресение Христово, като поживяла десетина години в Йерусалим..