Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военноморският музей проследява морската история в изложба

Снимка: Радио Варна/Валери Великов

По повод празника на Военноморските сили варненският Военноморски музей посреща посетителите с изложбата “Морски ритуали и традиции”. Експозицията обхваща различни периоди от морската история на човечеството и проследява най-интересните обредни практики и суеверия.

Любителите на морето и на неговите дълбинни тайни могат да видят оригиналните свидетелства за раждане на борда на кораб и за бракосъчетание, сключено в открито море, както и гърлата на церемониални бутилки шампанско, разбити при спускането на вода и кръщаването на български плавателни съдове.

Специално място е отделено на моряшките вярвания и легенди, включително и тази, че не трябва да се убиват морски птици, защото в тях са се вселили душите на починалите моряци.

Един от непознатите факти за родната морска история е за наличието на пирати по Северното Черноморие още от древността. Още по-малко известно е, че с пиратство са се занимавали и жителите на крайбрежието”, казва Мариана Кръстева, директор на музея.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05