Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследват незаконен кредит на Румен Гайтански, с който е купен ТЕЦ "Варна"

Снимка: БГНЕС

Прокуратура, антикорупционна комисия и полиция извършват обиски в имоти на бизнесмена Румен Гайтански в София. В Кърджали се провежда акция в офиси на фирми, близки до бившия кмет Хасан Азис. Проверяващи са влезли и при бившия директор на държавната Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев, съобщи БНР. Разследва се кредит, отпуснат от (ББР) на стойност 148,5 млн. лв., съобщиха за БТА от прокуратурата. 

На 9 август комисията антимафия съобщи, че има обосновано предположение за нарушения при отпуснат кредит от ББР. Те са довели до значително ощетяване на държавата. Кредитът е предоставен на фирма „Роудуей кънстракшън“, свързана с Румен Гайтански. С част от кредита е финансирано придобиването на ТЕЦ "Варна" от почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Политикът иска да върне обратно собствеността в ТЕЦ "Варна" на ексминистър, съобщи в-к "24 часа". 
В Търговския регистър на 12 август е внесено искане 100% от централата отново да станат собственост на фирма "Сигда". В момента акциите на ТЕЦ-а се държат от "Сигда инвестмънт", в която 30% дял имат Данаил Папазов - бивш министър на транспорта в кабинета "Орешарски", а мажоритарен акционер е Ахмед Доган.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 17 юни 2025 г.

В "България днес" на 17 юни слушайте : 04:20 -  Разговаряме за еволюцията на пазара на труда и българските сезонни работници в чужбина с Габриела Горанова-Димчева, зам.-директор на Агенцията по заетостта 20:30 -  Българската емиграция..

публикувано на 17.06.25 в 19:00

Остава горещо и в сряда, възможни са слаби валежи на запад

В сряда , 18 юни,   минималните температури ще са от 13 до 18°, в София – 15°. Преди обяд ще бъде слънчево. След пладне ще има временни увеличения на облачността, но само на места в планините ще превали слаб дъжд. Максималните температури ще са..

публикувано на 17.06.25 в 18:25

България – домакин на Европейска олимпиада по физика, българите – с куп медали

Физиката и науката са двигатели на човешкия прогрес и подобни събития са гордост за България. С тези думи министърът на образованието Красимир Вълчев поздрави участниците в деветата Европейска олимпиада по физика. Страната ни за първи път беше..

публикувано на 17.06.25 в 17:27