Още от 2019 г. във Варна функционира училище, чиято цел е да пребори стереотипите и представата за графитите като за нещо грозно, мръсно и неразбираемо. Подобно, разбира се, е и отношението към графити-артистите, които, в най-добрия случай, са смятани, да кажем, за "хора без работа, които само знаят да унищожават прясно боядисаните публични пространства". Истината е, че както повечето креативни професии, с които сме свикнали да живеем, този тип изкуство също може да се превърне в занаят.
Създадено във Варна, училището има за цел артистите, които умеят, да предават знанията на всички, които имат желание да усвоят тънкостите му. Обученията по време на срещите в графити училището протичат под формата на работилници на открито, преобразявайки градската среда.
"Всеки град има нужда от територия в центъра, която да е свободна за рисуване и по този начин да популяризира този вид изкуство" – споделя създателят му Дамян Николов, който многократно е внасял предложения до община Варна за превръщането на различни места от града в зони, свободни за рисуване. Досега обаче – без успех.
Снимки: Българско Графити УчилищеГерманският писател Даниел Келман представя романа си "Светлина и сянка" , съобщи "Гьоте институт". Срещата между писателя и читателите е на 7 февруари и е втората от поредицата литературни събития в института LitGeist, която поставя фокус върху..
Актьорът Явор Милушев получава наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър. Това съобщиха от Съюза на артистите в България. Той е познат с множеството си роли на театрална сцена - в постановките "Медея", "Хъшове", "Много шуц ма нищо",..
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..