Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излекувани керкенези и мишелови полетяха на свобода

Снимка: БТА

Десет керкенеза и два обикновени мишелова бяха пуснати на свобода в близост до Кремиковския манастир.

Освободихме излекувани птици или излюпени от двойки, които не могат да продължат живота си сред природата”, каза Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на “Зелени Балкани”.

В инициативата участваха деца, любители на птиците.

В Спасителния център на “Зелени Балкани” се излюпиха три ловни соколчета

От началото на годината от спасителния център на свобода са отлетели над 60 бели щъркела и над 20 керкенеза. Всекидневно своя път поемат също лястовици и бързолети. “Освободихме и 12 ловни сокола, излюпени при нас, както и нощни грабливи птици като сови, кукумявки и чухали”, казва още Христина Клисурова.

През м.г. в спасителния център на “Зелени Балкани” са приети общо 2595 животни, което е най-големият брой в 28 годишната история на центъра. Четиресет и седем процента от тях са пуснати на свобода в природата. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 62

В брой 62 на предаването ви предлагаме: Интервю на Гергана Манчева с Елеонора Едрева - специализант по програмата "Фулбрайт", завърнала се от Америка у нас, за да изследва старите багрилни техники, а завръщането беше предшествано от срещи..

публикувано на 31.07.25 в 12:00
Пожарът бе на метри от село Плоски.

През нощта е спряно разрастването на пожарите в Пирин

Няма активни огнища на пожара в Пирин. През нощта екипи на пожарните служби и горски служители не са допуснали огънят да навлезе високо в планината и да засегне територии на Национален парк "Пирин".  Силният вятър разнася горските пожари в Пирин..

публикувано на 31.07.25 в 10:48

Фестивал "Страхотна жена" в село Ветрен

Фестивал, възхваляващ женствеността във всичките ѝ нюанси, ще се състои от днес до неделя в силистренското село Ветрен. Името му "Страхотна жена" е дадено от българо-френската певица, цигуларка и актриса Емануела Калчева-Джайма , която е и организатор на..

публикувано на 31.07.25 в 07:10