Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изграждаме 19 хил. мегавата нови мощности, 90% от които от възобновяеми източници

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През следващите 10 години у нас ще бъдат изградени над 19 хил. мегавата нови мощности, 90% от които от възобновяеми енергийни източници като слънце, вятър и вода, предвижда десетгодишният план за развитие на преносната електрическа мрежа на Електроенергийния системен оператор. Осемдесет и пет процента от новите ВЕИ мощности ще бъдат фотоволтаични централи.

В плана не е предвидена нова ядрена мощност заради сложността и дългия процес при нейното изграждане.

Според Електроенергийния системен оператор през следващите години страната ни – сега основен износител, ще покрива потреблението си чрез внос на ток на по-конкурентна цена.

В плана се изтъква и че въглищните ни централи изпитват изключителен пазарен натиск най-вече заради големите разходи за въглеродни емисии и без финансова подкрепа те няма да могат да произвеждат електроенергия.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министерството на финансите представи проектобюджета за 2025 г.

Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит за 2025 г., което е 3% от БВП. Разходната част няма да надвишава 40 ва сто от БВП. В..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

4% от БВП се падат на аграрния сектор

Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални данни за състоянието на сектора, представени от министъра на земеделието Георги Тахов на..

публикувано на 18.02.25 в 15:10
Ивайло Вълчев, Ирина Недева и Андрей Ковачев

Конкурентноспособността е ключова тема в ЕП според български евродепутати

По време на последната сесия на Европейския парламент в Страсбург бяха представени най-важните параметри в бюджета на ЕС за следващите седем години, изключително сложна процедура, която изисква пълно съгласие между държавите-членки, и е допълнително..

публикувано на 17.02.25 в 11:10