Постерна изложба “Доспехите на тракийските воини” се открива днес в Казанлък като част от Празниците в Долината на тракийските царе. Тя резултат от съвместен научен проект на Националния археологически институт с музей – БАН и на Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
Изложбата обединява шестнайсет постера, представящи богатството, многообразието и майсторството при изработването на тракийското нападателно, защитно и парадно въоръжение. Акцент в нея са предмети от представителните воински гробове при хасковското село Мезек, Могиланската могила във Враца, Голямата могила край селата Маламирово и Златиница, каменната гробница от Аджигьол, Южна Румъния, въоръжението от могилата Голямата Косматка, в която символично е погребан царят на одрисите Севт III, инвентара от могилното погребение при кюстендилското село Долна Козница и могилата Светицата край Шипка, изтъкват от Националния археологически институт.
Предметите дават информация за военното дело на траките, за погребалните обреди на техния аристократичен елит, за майсторството на ювелирите, за религиозните вярвания, естетическите възприятия и предпочитанията на тракийското общество.
Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..
Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..
В "България днес" на 18 юли слушайте: 07:21- 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски 10:45- Паметта за Левски по света..
Народното събрание избра за омбудсман Велислава Делчева, предложена от ГЕРБ-СДС. Тя беше избрана сред шестима кандидати със 123 гласа "за", 92..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър..