Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика от България звучи в престижния Bridge Chamber Music Festival в гр. Нортфийлд, щата Минесота

Оркестърът за съвременна камерна музика Balkanicus
Снимка: bridgechambermusicfestival.com

Оркестърът за съвременна камерна музика Balkanicus, ръководен от българския виолончелист Николай Коларов, участва днес, 20 август, в престижния Bridge Chamber Music Festival в гр. Нортфийлд, щата Минесота САЩ. Като специален гост на музикантите от Balkanicus в програмата се включва и гъдуларят Ангел Добрев, възпитаник на музикалното училище в Котел и на Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. От 2001 г. той живее и преподава гъдулка в Чикаго (САЩ). Във фестивалната вечер сборната формация ще представи  българска съвременна музика, както и подбрани фолклорни песни в изпълнение на Рада Коларова.

Ангел Добрев
Не за първи път български музиканти се представят във фестивалната програма за камерна музика в Нортфийлд в САЩ. "Bridge Chamber Music Festival предлага на публиката широк диапазон образци на съвременната камерна класическа музика и джаза" – четем на страницата на ежегодното музикално събитие. Целта е да се канят изпълнители от най-висок клас, като фестивалът е с вход "свободен", благодарение на Legacy Fund – щедрите дарители за изкуството в Минесота. Концертът на оркестър Balkanicus с гост гъдуларя Ангел Добрев е от 19:30 ч., а мястото е Kracum Performance Hall – Carleton College (Northfield, MN).

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: bridgechambermusicfestival.com, личен архив на Ангел Добрев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Банско отново е джаз столица на България – за 10 дни в разгара на лятото

Почитателите на джаза вече знаят – в разгара на лятото Банско става джаз столицата на България! Доказателство за успеха на мащабния Международен джаз фестивал е неговото разрастване – тази година за първи път той ще продължи десет дни. От 1 до 10..

публикувано на 31.07.25 в 10:05

Група Етереа с послание за споделен полет – "Айде моме да бегаме"

Група Етереа представя първия си сингъл "Айде моме да бегаме" – модерен аранжимент на народно творчество (в оригинал – "Кате, Кате, калеш, Кате"), вдъхновен от версията на Асен и Милена груп. Песента е многопластова, динамична и дава сцена на всеки..

публикувано на 29.07.25 в 10:15

"Любов" – лятно настроение с Орлин Горанов и "Акага"

В разгара на лятото един от най-обичаните поп изпълнители в последните над три десетилетия – Орлин Горанов, ни пренася на морския бряг с видеото към на най-новата си песен "Любов". Текстът е дело на  Ангел Дюлгеров, който е замесен и в създаването на..

публикувано на 28.07.25 в 10:15