Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникален тракийски храм в Пловдив може да бъде възстановен напълно

Снимка: БТА

Тракийски храм от III век пр. Хр. без аналог у нас може да превърне 10 декара от пловдивския район "Южен" в археологически парк. Обектът се намира в основата на Голямата могила, която екип на Регионалния археологически музей проучва вече трета година.

Голямата могила е с диаметър 90 метра и височина 12 метра, а тракийският храм е дълъг 10 метра и в него има две помещения, свързани с триъгълен фронтон и каменна входна рамка. В източното помещение, където са се извършвали обредите, са открити останки от много глинени съдове и животински кости, включително на елен.

"Техниката на строителството на храма е характерна само за региона и то по времето на племената на бесите, одрисите и сапеите", каза директорът на музея доц. Костадин Кисьов. По думите му, сградата е добре запазена, налице е целият строителен материал и може напълно да бъде възстановена.

Голямата могила в район "Южен" е най-голямата в България и последната оцеляла в района. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заради важността на турския пазар България изпрати аташе по туризма в Турция

Сериозният потенциал за развитието на туризма между България и Турция очертаха в Истанбул служебният министър на туризма Евтим Милошев и Хасан Екер, вицепрезидент на Асоциацията на турските туристически агенции по време на българо-турски туристически..

публикувано на 17.09.24 в 11:16

Почетоха Атанас и Любомир Далчеви с паметна плоча в Солун

Паметна плоча на Атанас и Любомир Далчеви беше открита в Солун по инициатива на Българската телеграфна агенция (БТА) и Генералното консулство на България в града. "България трябва да поставя знаци по света на места със следи от бележити българи", заяви..

публикувано на 17.09.24 в 11:13

С изложба в Букурещ ще отбележат два века от издаването там на Рибния буквар

Изложба "Петър Берон. 200 години от първото издание на "Рибния буквар"", първия модерен български буквар, отпечатан в Брашов през 1824 г., ще бъде открита на 17 септември от 18:00 ч. в Стъкления купол на библиотеката на Румънската академия, предаде за..

публикувано на 17.09.24 в 11:06