Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София дават началото на колоездачната обиколка на България

Снимка: bgcf.bg

Тази вечер от 17,30 ч. пред храм-паметник "Св. Александър Невски" в центъра на София ще бъде даден стартът на 71-вата колоездачна обиколка на страната. Спортното състезание, което ще се проведе от 25 до 29 август, ще приключи в Габрово. В него ще участват 18 чуждестранни и 4 български отбора. Те ще се състезават в 4 категории: най-добро време, най-активен състезател, най-добър катерач и най-добро време за млад състезател (до 23 години).

От Агенция "Пътна инфраструктура" предупреждават шофьорите да карат внимателно, да спазват пътната сигнализация и въведената временна организация, свързана с велообиколката. По маршрута на надпреварата поетапно ще се ограничава движението.


Първата колоездачна Обиколка на България се провежда точно преди 100 години - през 1924 г.  

Иначе историята на организираното колоездачно движение в България започва в края на XIX век, когато в България се появяват първите клубове. През 1902 г. те се обединяват в съюз – Български колоездачен съюз. За първи негов председател е избран генерал Георги Вазов – герой от войните, брат на патриарха на българската литература Иван Вазов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В последния ден от седмицата се очаква заоблачаване и понижаване на температурите

През нощта облачността ще се увеличава. В низините и котловините, след временно подобрение на видимостта, ще се образува мъгла или ниска слоеста облачност. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 2°..

публикувано на 01.02.25 в 18:30

Планините са подходящи за туризъм

Условията за зимни спортове и преходи в планините са добри . Според информацията на сайта на Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст, времето в планините е слънчево и тихо, на места по високите части подухва слаб вятър.  В..

публикувано на 01.02.25 в 10:56

Поморийското езеро приема безплатно посетители за Световния ден на влажните зони

Посетителският център "Поморийско езеро" приема днес, 1 февруари,  посетители без входни такси по повод предстоящия Световен ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. Това съобщи Община Поморие. Центърът ще работи от 10:00 до 16:00..

публикувано на 01.02.25 в 07:15