Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С културни събития на Витоша отбелязваме 129 г. от организираното от Алеко изкачване до Черни връх

Хижа "Алеко" във Витоша
Снимка: БТС

Сто двайсет и деветата годишнина от организираното от Алеко Константинов изкачване до Черни връх и създаването на организирано туристическо движение у нас ще бъдат отбелязани днес с няколко културни събития, част от кампанията “Зелени библиотеки”, съобщават от Столичната библиотека.

Пред хижа “Алеко” ще бъде открита изложбата “Съзерцанието на щастливеца” с цитати от творби на Алеко Константинов и фотографии на Витоша от началото на XX век. Посетителите ще могат да разгледат също издания от чуждестранни пътешественици и български изследователи, посветени на планината и околностите ѝ – “Географическо речниче” от Иван Друмев, “Географски речник на България, Македония, Добруджа и Поморавия” от Жечо Чанков, “Витоша” от Павел Делирадев, един от първите географски атласи с цветни илюстрации за ученици от 1906 г.

На същото място Петър Чухов и Иван Христов ще рецитират свои стихотворения и ще изпълнят етнофолк музика. Там ще бъде и мобилният филиал “Библиобус”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България представи туристическия си потенциал на най-голямото изложение в Япония

Министерството на туризма участва в най-значимото международно туристическо изложение в Япония - Tourism Expo Japan, което се проведе в периода 25-28 септември 2025 г. в изложбена зала Aichi Sky Expo в Нагоя, префектура Айчи, Япония. България беше..

публикувано на 29.09.25 в 15:55

Все повече българи пътуват в чужбина, най-предпочитана е Гърция

Пътуванията на българи в чужбина през август 2025 г. са 1,079 милиона или с 19,4% повече в сравнение с август 2024 г. Това показват данните на Националния статистически институт. Най-често сънародниците ни са пътували до Гърция (314,8 хил.),..

публикувано на 29.09.25 в 14:37

Отец Паоло Кортези: Мигрантите не са заплаха, а дар за нашите общества

Нарамили най-свидното и стиснали детска ръка, стотици хора всеки ден бягат от войни, диктаторски режими, глад в търсене на справедлив живот. Мнозина от тях така и не успяват да стъпят на лелеяния бряг, погубени от морските вълни, а другите се..

публикувано на 29.09.25 в 06:45